The P002 was developed for adventurers who value robust and durable equipment. With an even more stable frame, this unisex model is designed for outdoor enthusiasts who navigate challenging terrain—from trail running and mountain biking to multisport activities. Thanks to advanced lens technology and a durable design, the P002 offers superior clarity and performance in all conditions. Whether you're on rocky trails or forest paths, the P002 is your reliable companion on every adventure.
Bliz Hydro Lens Technology
Hydro lens technology consists of highly impact-resistant polycarbonate and offers reliable optical quality, including 100% UV protection and water repellant properties. It is designed for clear vision and performance, even in the most difficult conditions. Hydro lens technology is available in a wide range of lens colors.
| Nombre del producto: | Bliz P002 XL Gafas - Matt Black - Smoke Ice Blue |
| Fabricante: | Bliz |
| Código de artículo: | BLI721764 |
| Procedencia peso indicado: | Fabricante |
| Actividad: | Ciclismo, Running, Ocio, Deportes de invierno |
| Género: | Unisex |
| Material: | Compuesto |
| Tipo de gafas: | Marco completo, Gafas con doble lente |
| Propiedades de la lente: | Tintadas, Efecto espejo, Compatible con adaptadores RX, Protección UV |
| Para condiciones de iluminación: | Categoría 3 - brillante |
| Material del lente: | Polycarbonate |
| Transmisión de luz: | 8-18% |
| Año del modelo: | 2025 |
| Colección: | Primavera/Verano |
| Color: | Negro |
| Peso: | 33g |
| ancho de las gafas: | 140mm |
| Temple Length: | 130mm |
| ancho de la lente: | 72mm |
| ancho del puente nasal: | 9mm |
| Lens height: | 58mm |
| GTIN: | 8056262508732 |
| Página del fabricante: | http://www.blizeyewear.com |